Strona fanów programu Violinek

Ile piosenek napisano dla Violinka nie potrafię dokładnie podać.

Według któregoś z artykułów prasowych zamieszczonych w zakładce z zeskanowaną dokumentacją nt. Violinka, pojawia się liczba 400.

Zobaczcie tylko ile muzyki napisał dla nas sam Zbyszek.

Spisałem tytuły tego co jest mi dostępne i mam piosenek 237. Z tych 237  sztuk, wiekszość piosenek ma zidentyfikowanych autorów. Pisali dla nas sławni kompozytorzy i tekściarze tamtych czasów. Mamy nawet dwie piosenki, do której muzykę napisał sam Jerzy Wasowski. Jedna z nich zna chyba każdy violinkowicz występujący w zespole trochę dłużej. To "Bańkowice".

Ale jest również wśród kompozytorów "tajemniczy Don Pedro". O jego istnieniu dowiedziałem się od Zbyszka podczas jednego z naszych spotkań. Drobne 50 lat po zakończeniu mojego śpiewania. Pseudonim artystyczny Henryk Kaszczyc. Pod tym nazwiskiem "ukrywał" się słynny dyregent, kompozytor i pedagog Henryk Czyż.

Z naszej listy wynika, że napisał dla nas conajmniej 5 piosenek. Sądzę, że Mistrz lubił odetchnąc od muzyki poważnej i dlatego odrobinę swego talentu poświęcił muzie lżejszej, a w przypadku piosenek dla dzieci muzie wręcz leciutkiej. Jest kompozytorem "Czterech słoni" i "Najeżonego małego jeża" naszych hit'ów absolutnych. Niestety z materiałow jakie posiadamy nie można określić wszystkich autorów i kompozytorów.

Nie sadzę również aby o tym, że pisali  piosenki dla Violinka,  pamiętali Stanisław Tym czy Jacek Fedorowicz. Byli wtedy młodzi i zdolni i owłosieni a my na tym skorzystaliśmy.

Często przecież dostawaliśmy do nauczenia się zapis na kawałku przebitki. Zbyszek lub Witalis grali a my musieliśmy zaśpiewać to co na kartce. Ot i cała sztuka.

Autorzy piosenek violinka